Politici

Začínám věřit, že politici jsou zrcadlem národa, malým sice, ale přece zrcadlem.

A tak vážně jsme většinově bezskrupulózní hajzlové, nebo vožralí starci nad hrobem?

Já nevím jak vy, ale já potkávám samé milé lidi, šikovné a schopné (ne všehoschopné), pracovité a inventivní. Abychom si vysvětlili některé už použité pojmy: bezskrupulózní je ten kdo neváhá zneužít pravomoci pro svůj prospěch, ten, kdo lže s poukazem na to, že lež se vlastně dlouhodobě vyplácí a ve veřejném prostou se brzy zapomene, že lež byla kdysi základem dnešního úspěchu.

Bezskrupulózní je ten, kdo s čistým svědomím prohlásí, že vakcíny blížící se době expirace, nevyužité pro naše občany, pošleme do chudých zemí, ať si tam s nimi poradí, ten, kdo bere peníze ze státního rozpočtu aniž by se příliš staral jak je tam doplní naše děti, ten, kdo bere peníze klidně i od Rusáků, pokud mu dobře poslouží (pokud JIM ((Rusákům)) dobře poslouží),…

To mi připomíná,… nedávno jsem cosi objednal z Ruska, jinde to prostě neměli. Cena nakonec vyšla na asi šest tisíc rublů. Zděsil jsem se, protože mám v paměti uložený rubl jako deset korun českých z doby po revoluci, tj. v „devadesátkách“. A víte kolik stojí rubl dnes? Třicet,… halířů. Je teda pro nás Rusko vzor? Asi těžko, umí jen těžit, těžit z ruské země a místo, aby to, co vytěží vrazili do lidí, do jejich žití, vzdělání a tak, spolknou to oligarchové a ti si pak koupí v Londýně fotbalový klub a i takový Čech se jim pak klaní.

Ale zpátky k Čechům, tem v české zemi. Kdykoliv se objeví šikovný podnikatel, šéf fabriky, starostlivý starosta, všichni mu říkají, všichni blízcí, „ty bys mohl být presidentem“. Ale nemohl a hlavně nechce. Ten trůn už je pošpiněný a nikdo, kdo by na něj vyšplhal, nezůstane tím výstupem neznečištěný. Ten trůn je znečištěný ukradenými plnícími pery, poblitou kaplí ve sv. Vítu a jinými místními specifiky. Tak jak na to,… já vám nevím,… pravda je, že moc každého ovlivní. Najednou se zdá, že můžete všechno a klidně zapomenete i na slušné vychování. Tak snad ty děti aristokratů, co žijí od malička na zámku a od jakživa vědí, že jednou budou vládnout těm v podzámčí a učí se to na dřevěném houpacím koníku s dřevěným mečem v ruce, nebo s psacím nářadím v téže ruce,…

Jenže podívejte, jak nás už v historii zklamali. Vemte si třeba tu Bílou Horu, nebo před tím Lipany i toho svatýho Václava si ještě před tím zabili sami. Já bych na ně nesázel. Jsou už asi passé.

No tak tedy třeba jako ti Švédové. Znáte nějakého švédského politika? Já ne. Znám tenistu, fotbalistu, švédskou stíhačku, švédskou pilu pro dřevorubce, švédská auta, nákladní i osobní,… jediný politik, co si pamatuji, se jmenoval Olaf Palme a toho zastřelili. A víte jak to bylo? To jdou tři policajti, vlastně příslušníci SNB večer po Stockholmu a koukaj, kdo to jde do kina. Jeden z nich překvapeně řekne: Olaf, druhý, Palme a třetí ratatatata, vytasenou pistolí ho skolí,… Tolik vtip. Postarší, leč dobrý. Protože je z něj jasné, že kdokoliv začne být známý, najdou se nepřátelé ze závisti, nebo z čehokoliv a nemůže už pak svobodně chodit pěšky do kina.

Tak jak to mají ti Švýcaři? Znáte nějakého švýcarského politika? Já tedy ne, ani z dneška, ani z minula, ani z vtipu, ani z kina. Možná si jen špatně pamatuju,… anebo si vládnou sami? Mají k tomu veškerou techniku, dost peněz a hlavně dost rozumu. Určitě se v minulosti poučili. V dávné minulosti. Přečtěte si v Zápiscích o válce galské, jak to bylo s Helvéty, když se chtěli pohnout do úrodnějších krajů, pryč z hor, na kterých se ještě tehdy nedalo lyžovat, pryč z vesniček, kde ještě nestály bohaté banky.

Tak tedy přímá demokracie, ale asi těžko tak, jak si to představuje ten japončík, nebo to komoušové. Ti v tom vidí jen příležitost zblbnout lidi. Lidi? Ty šikovné, pracovité Čechy?

Sdílet tuto stránku